2. Putování Afrikou

2. KOLO KORESPONDENČNÍ ZEMĚPISNÉ SOUTĚŽE
2. prosince – 8. prosince 2019

SOUTĚŽNÍ OTÁZKY:

1. Poznej africký stát podle obrysu. (obr. 1)

2. O kterém africkém kmeni je následující text? (obr. 2)

Lidé tohoto kmene žijí převážně v jižní a střední Namibii a v Jihoafrické republice, je jich zhruba 40 000. Původně však žili ve východní Africe, odkud byli vytlačeni právě na jih Afriky. Byli pastevci a lovci, dnes žijí převážně v rezervacích a pracují na farmách a v průmyslu jako námezdní dělníci. Tento kmen přiřazoval zvláštní význam Měsíci, nov a úplněk byly důležitými časy pro obřady spojené s tancem a přivoláváním deště.

3. Jak se nazývá objekt na obrázku a ve které severoafrické zemi se nachází? (obr. 3)

4. O které africké zemi je následující text?

Sousedními státy této země jsou např. Gambie, Guinea, Mali a další 2 státy. Hlavním městem je nejzápadnější město Afriky a nejvýznamnější přístav regionu, někdy je označované jako "Paříž Afriky". Země má okolo 15 milionů obyvatel, největším etnikem státu jsou Wolofové, kteří tvoří zhruba 43 % procent populace. Od 17. století oblast kolonizovali Francouzi, v roce 1958 získal stát nezávislost. Hlavním vývozním artiklem jsou ryby a bavlna, země je významná těžbou fosfátů. Na území tohoto státu se používá několik jazyků, úředními jazyky jsou francouzština a wolof. V letech 1979-2007 zde končila proslulá Rallye Dakar.

5. Která přírodní památka UNESCO se nachází na těchto zeměpisných souřadnicích? (obr. 4)

   3°11′ jižní šířky a 35°34′ východní délky

 

 

 

 

 

 

 

Pravidla soutěže zde

Cookies

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více zde.