1. Putování Afrikou

1. KOLO KORESPONDENČNÍ ZEMĚPISNÉ SOUTĚŽE
25. listopadu – 1. prosince 2019

SOUTĚŽNÍ OTÁZKY:

1. Poznej africký stát podle obrysu. (obr. 1)

2. O kterém africkém kmeni je následující text?

Tento africký kmen se usadil pod Kilimandžárem, tedy v dnešní severní Tanzanii a jihozápadní Keni. Nespoutaní bojovníci si stále zachování  původního způsob života. Jejich vesnice, neboli Boma, má kruhovitý tvar. Je obehnána bohatým hutným „plotem“ postaveným z větví. Oblečení se liší podle věku, pohlaví a místa. Nosí jednoduché sandály dnes vyráběné z plastu nebo pneumatik. Kolem ramene zavěšuje kus bavlněné látky, většinou červené nebo modré barvy, převažují kostkované nebo pruhované vzory. Ženy i muži zdobí svá těla malbami. Nosí různé šperky – korálky, dřevěné náramky a mají typicky vytahané uši od zavěšených ozdob. Dlouhé vlasy nosí jen muži válečníci, ženy mají hlavu vyholenou a naleštěnou tukem nebo máslem. Vody je v této suché oblasti nedostatek, proto se velice málo myjí, vodu zpravidla ani nepijí (pijí směs mléka a krve).

3. Jak se nazývá objekt na obrázku a ve které zemi se nachází? (obr. 2)

4. O které africké zemi je následující text?

Tato arabská republika v severovýchodní Africe (malou částí též v Asii) leží na Nilu. Na západě hraničí s Libyí, na jihu se Súdánem, na severovýchodě s Izraelem. Ze severu ho omývají vody Středozemního moře, z východu pak Rudé moře. Je jednou z nejlidnatějších zemí Afriky. Přibližně polovina obyvatel žije ve městech.  Tato země je známá především díky starověké civilizaci a několika světově proslulým monumentům, jako jsou například pyramidy v Gíze a Velká sfinga.

5. Která přírodní památka UNESCO se nachází na těchto zeměpisných souřadnicích? (obr. 3)

         17°55′ jižní šířky, 25°51′ východní délky

 

 

Pravidla soutěže zde

Cookies

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více zde.