Jedenáctka se opět vydala po stopách historie

I letos čekal deváťáky výjezd za hranice České republiky na setkání s historií za hranice našeho státu. Cílem jejich cesty byla polská města Osvětim, Březinka a Krakov. 

„Návštěva západních Slovanů proběhla 22. listopadu. První kroky vedly do Osvětimi. Zde se nás ujali polští průvodci, kteří nám v češtině sdělili velmi zajímavé informace. Dozvěděli jsme se, že Osvětim, německy Auschwitz, je asi čtyřtisícové městečko v jižním Polsku. Na rozkaz Heinricha Himmlera roku 1940 zde byl v bývalých kasárnách polské armády založen vyhlazovací koncentrační tábor. Velitelem tábora byl jmenován Rudolf Höss. Na vybudování tábora se podíleli vězni z koncentračního tábora v Dachau. Funkci dozorců vykonávali příslušníci oddílů SS a také němečtí kriminálníci z koncentračního tábora Sachsenhausen,“

vysvětlila historické souvislosti učitelka Iva Vránová a pokračovala:

„Prohlédli jsme si jednotlivé budovy, v nichž byly umístěny předměty a osobní věci.“

Shlédnutí exponátů, které mohou vyvolat až osobní vzpomínky na každého vězněného člověka, nenechalo žáky lhostejné. Vypovídají o krutostech v zacházení s lidmi, kteří se do tábora dostali.

„Myslím si, že exkurze na všechny zapůsobila a každý by se měl s nedávnou minulostí tímto způsobem seznámit,“

dodala Sharon Gruberová.

Další cesta vedla do Březinky-  koncentračního tábora ležícího 3 kilometry od Osvětimi. Byl to největší vyhlazovací tábor za druhé světové války, v němž zemřelo asi 1,1miliónu lidí, hlavně Židé.

Poslední zastavení vedlo do královského města Krakova. Toto historické město bylo sídlem polských králů a jsou zde také pohřbeni. Prohlédli jsme si i Katedrálu na Wawelu a vstoupili i do krypty, v níž jsou uloženy ostatky významných polských osobností vedle Adama Mickiewicze i bývalý polský prezidentský pár - manželé Kaczyńští.

„Prošli jsme si historická zákoutí města a dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací. Materiály, které žáci tímto způsobem získali, budou dále zpracovávat. Myslím si, že tato dějepisná exkurze zanechala v dětech hodně dojmů a splnila po výchovné stránce svůj účel,“

uzavřela Iva Vránová. 

Cookies

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více zde.