Po stopách historie

Každoročně pořádá naše škola pro žáky 6. – 9. ročníků setkání s historií. Tematicky se dějepisné exkurze zaměřují na jinou historickou část učiva ŠVP.

První z nich proběhla již na začátku školního roku – 5. října 2011 navštívili žáci sedmých tříd Archeopark v Chotěbuzi – Podoboře u Českého Těšína.

„Děti se seznámily s téměř třítisíciletou historií osídlování Starého Těšína, dozvěděly se informace o životě našich předků, prohlédly si repliku slovanského hradiště, starobylých obydlí, repliky nálezů, prošly se po dřevěných ochozech, vyzkoušely si střelbu z luku na slaměný terč a nakonec vyplnily pracovní list, kde ověřily získané vědomosti,“ vysvětlila náplň exkurze učitelka Iva Vránová a dále připojila: „Součástí pracovního listu bylo i vyluštění hlaholice.“ „Nejvíce mě zaujaly podzemnice a střelba z luku,“ uvedl Vít Pelc. Martin Zrun dodal: ,,Mi se zase líbilo luštění hlaholice.“
,,Na zpáteční cestě jsme navštívili i Rybí dům, kde jsme si mohli prohlédnout obrovské množství cizokrajných ryb,“ sdělily děti: ,,Viděly jsme například jesetery, obří kapry, želvy.“

Následujícího dne se vydali žáci šestých ročníků do Okresního archivu ve Frýdku-Místku.
Nejdříve si prohlédli dokumentární film, který je seznámil s historií této instituce a s činností archivářů. Poté pan ředitel archivu ukázal dětem nejstarší listinu z roku 1438 vydanou Janem Čapkem ze Sán, pánem na Hukvaldech. Žáci se seznámili s pojmy jako archiv, archivní fond, archiválie, depozitář, matrika.
O necelých čtrnáct dní později,18.října, procestovaly děti 6.tříd strážní hrady. Školáci si prohlédli mnoho hmotných památek na hradě Helfštýn. Součástí prohlídky byla i výstava prací uměleckých kovářů, která se zde každoročně pořádá pod názvem Hefaiston. Další cesta vedla přes Starý Jičín do města Štramberk. Děti zde navštívily jeskyni Šipku a zdolaly hradní věž štramberskou Trúbu. Informace, které se postupně dovídaly a zjišťovaly, zapisovaly do předem připravených pracovních listů.
 

„V listopadu připravujeme pro žáky 9. ročníků dějepisnou exkurzi do polské Osvětimi a Březinky i do historického královského města Krakov,“ doplnila na závěr Iva Vránová.

Iva Vránová

Cookies

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více zde.