Opět po stopách historie …

I letos čekal žáky naší školy výjezd za hranice České republiky. Cílem poznávací cesty byla polská města Osvětim, Březinka a Krakov.

Návštěva našich severních sousedů proběhla 6. prosince 2018. První kroky vedly do Osvětimi. Zde se nás ujali polští průvodci, kteří nám v češtině sdělili velmi zajímavé informace. Dozvěděli jsme se, že Osvětim, německy Auschwitz, je asi čtyřtisícové městečko v jižním Polsku. Na rozkaz Heinricha Himmlera roku 1940 zde byl v bývalých kasárnách polské armády založen vyhlazovací koncentrační tábor. Velitelem tábora byl jmenován Rudolf Höss. Na vybudování tábora se podíleli vězni z koncentračního tábora v Dachau. Funkci dozorců vykonávali příslušníci oddílů SS a také němečtí kriminálníci z koncentračního tábora Sachsenhausen. Prohlédli jsme si jednotlivé budovy, v nichž byly umístěny předměty a osobní věci. Shlédnutí exponátů, které mohou vyvolat až osobní vzpomínky na každého vězněného člověka, nenechalo žáky lhostejné. Vypovídají o krutém zacházení s lidmi, kteří se do tábora dostali. Další cesta vedla do Březinky- koncentračního tábora ležícího 3 kilometry od Osvětimi. Byl to největší vyhlazovací tábor za druhé světové války, v němž zemřelo asi 1,1miliónu lidí, hlavně Židé.

Poslední zastavení vedlo do královského města Krakova. Toto historické město bylo sídlem polských králů a jsou zde také pohřbeni. Prohlédli jsme si Katedrální baziliku sv. Stanislava a sv. Václava na Wawelu a vstoupili i do krypty, v níž jsou uloženy ostatky významných polských osobností, vedle Adama Mickiewicze, Fryderyka Chopina i bývalý polský prezidentský pár - manželé Kaczyńští.

Poté jsme vystoupali po dřevěných schodech do třetího patra až ke zvonu Zykmund, který váží 10 tun, v průměru měří 2,5 m a pochází z 16. století. Kdo chtěl, mohl si pro štěstí pohladit srdce zvonu.

Procházka nádherným vánočním Krakovem ukončila naše putování.

Myslím si, že tato dějepisná exkurze zanechala v dětech hodně dojmů a splnila po stránce výchovné svůj účel.

 

Cookies

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více zde.