Putování Austrálií - 3. kolo

3. kolo korespondenční zeměpisné soutěže
23. dubna - 29. dubna 2018

1.  Jak se nazývá objekt na obrázku č. 1 a ve kterém městě se nachází?  

2.  Kdo byl a ze které země pocházel?

Tento mořeplavec ve španělských službách  se v roce 1605 účastnil výpravy při hledání Jižní země. Výprava plula z Peru přes Tichý oceán na západ.  V noci 11. června oddělilo špatné počasí  jeho loď od zbytku flotily.  Pokračoval s jednou lodí dál na západ. Proplul úžinou mezi Novou Guineou a Austrálií - dnešním Torresovým průlivem do Arafurského moře. Poté přes Moluky plul do Manily. Byl prvním Evropanem, který Torresovým průlivem proplul a tím dokázal, že Nová Guinea není Jižní země, ale jen ostrov. 

3.  Jak se jmenuje přírodní památka na obrázku č. 2? 

4.  O kterém australském zvířeti je následující text?

Je to malý savec, jeden z pěti žijícíchících savců, kteří kladou vejce, místo aby rodili živá mláďata. Ve volné přírodě se dožívá věku 16 let, nejstarší pozorovaný jedinec přežil o rok déle. V zajetí se však nepodařilo chovat ho déle než 6 let, obvykle hyne mnohem dříve. Samci mají jedovaté ostruhy na zadních nohách, až 1,5 cm. U mladých samců je krytá rohovinovým obalem, který se v dospělosti odlupuje. Tak lze spolehlivě určit stáří a pohlaví. U samiček jsou ostruhy malé, v 1 roce života zanikají. Ostruhy používají v neurvalých územních bitvách a bojích proti svým sokům. Jed není pro člověka smrtelný, ale způsobuje nesnesitelnou bolest a otoky, které můžou vytrvat i po několik měsíců. Jed může být smrtící pro psy a menší domácí zvířata.

5.  Poznáš podle charakteristiky slavnou hudební skupinu.

Tato slavná australská hard rocková hudební skupina, kterou v roce 1973 v Sydney založili bratři Youngové, je spolu s Led Zeppelin, Deep Purple nebo Black Sabbath považována za průkopníky hard rocku a heavy metalu. Tato kapela prodala po celém světě asi 160 milionů alb. Celosvětově nejprodávanějším albem historie je album Back in Black, kterého se celosvětově prodalo 52 milionů kopií, z toho 21 milionů ve Spojených státech amerických. Ůspěšnější bylo jen album Michaela Jacksona – Thriller . 

6.  Která památka chráněná mezinárodní organizací UNESCO se nachází na těchto zeměpisných souřadnicích?  

31° 33ʹ jižní šířky a 159° 5° východní délky

Správné odpovědi na otázky 2. kola:1 - parlament - Canberra, 2 - Abel Tasman - Nizozemsko, 3 - Velký bariérový útes, 4 - ďábel medvědovitý (tasmánský čert),  5 - Paul Hogan, 6 - ostrov Fraser

Pravidla soutěže ZDE

 

RSS